plusresetminus
۰
کد مطلب : ۶۱۴۵
متأسفانه ما آنقدر افسوس روزگار از دست رفته را می خوریم که فراموش می کنیم از دوره ای که در آن هستیم لذت ببریم. فراموش نکنید که گذشته، دیگر باز نمی گردد بنابراین از دوره کهولت سن که خیلی ها آن را نمی توانند تجربه کنند، لذت ببریم. اما چگونه؟
تاریخ انتشارسه شنبه ۲۶ اسفند ۱۳۹۹ - ۲۳:۳۰
لذت پیری
لذت پیری
به گزارش خبرنگار شادمان، بیشتر مردم تصور می کنند از دست دادن کودکی چقدر مهم است و دائم تأسف آن را می خورند اما نمی دانند که باید در حال زندگی کنند و از هر سنی که هستند باید لذت ببرند.
ما معمولا آن قدر سرگرم خوردن افسوس گذشته می شویم که از حال و زندگی فعلی مان غافل می شویم و چند سال بعد با ورود به دوره ای جدید افسوس همان دوره را می خوریم.
چه شما اعتقاد داشته باشید که ما یک یا چند دوره زندگی داریم چه نه، این زندگی همیشه که با تولد و نوزادی آغاز می شود و سپس از کودکی به نوجوانی، جوانی، میانسالی و سالمندی می رسد، با ماست.
هر چه سن ما بالاتر می رود، به این معناست که ما فرصت بیشتری برای زندگی داشتیم و می توانیم لذت بیشتر ببریم. کهولت سن اتفاق بسیار نادری است که برای همه رخ نمی دهد اما تقریبا همه دوره کودکی را تجربه می کنند.
این مسأله پیری را بسیار خاص می کند اما متأسفانه بسیاری از ما بیش از حد مشغول ترس از پیر شدن هستیم و از زیبایی ترین مرحله زندگی خود غافل می شویم.
مطمئناً کهولت سن معایب خود را دارد اما هر سنی مزایا و معایبی دارد. تنها کاری که می توانیم انجام دهیم این است که هدف خود را مراقبت از خودمان قرار دهیم.
زندگی بدون سختی فقط زنده مانی است. مشکلات همواره جزئی جدایی ناپذیر از زندگی انسانها بوده اند، هستند و خواهند بود. هیچ انسانی وجود ندارد که مشکلی نداشته باشد. انسان در هر دوره سنی با مشکلات خاصی روبه روست و به خاطر همین مشکلات است که به توانایی های خویش پی می برد. مشکلات از لحظه تولد انسان با او متولد می شوند و تا آخرین لحظه نیز وجود دارند اما چه باک! مشکلات از نظر یک شخص میانسال آزمایشی الهی برای سنجش ایمان و استقامت است بنابراین استرس کمتری در این شخص وجود دارد در حالی که یک جوان به چشم بدبختی و دردسر به آن نگاه می کند. مشکلی که از نظر یک شخص جوان فلاکت و بدبختی دیده می شود از نظر یک فرد میانسال این طور نیست و با خنده با آن برخورد می کند. شخص میانسال به علت تجربه فراوانی که دارد می داند به تعداد مشکلاتی که بر روی کره زمین وجود دارد راه حل هایی نیز وجود دارد و به جای انتقاد از شرایط موجود به دنبال راه حلی برای حل مشکل می گردد در حالی که اشخاص جوان به علت نداشتن تجربیات کافی، جرأت رو در رو شدن با مشکلات بزرگ را ندارند.
در میانسالی دری از درهای الهی باز می شود و انسان به یک پیروزی بزرگ معنوی دست می یابد. در زندگی لحظاتی وجود دارد که چشمهای انسان حالت دیگری به خود می گیرند و محیط پیرامون خود را به صورت دیگری می بینند. این انسان دیگر انسان خودبین و خودخواه دیروز نیست بلکه انسانی است که به آرمانهای انسانی احترام می گذارد. انسان در این سن موفق می شود غرور را در خود نابود کند و حس انسان دوستی که یک خصوصیت مثبت اخلاقی است را جایگزین آن کند.
در این سن دیگر کسی زیاد به خودش فکر نمی کند بلکه حس انسان دوستی در اشخاص بیشتر می شود. وقتی یک پدر می شنود که در شهری زلزله آمده همانند یک جوان (که مسئولیت یک خانواده را به عهده ندارد) بی تفاوت از کنار این خبر نمی گذرد، چرا که می داند تهیه مخارج یک خانواده در حالت عادی که سرپناهی برای آنها وجود دارد مشکل است چه برسد به این که این سرپناه هم از بین رفته باشد. شباهت جوانی و میانسالی مانند شباهت آینه و پنجره است. آینه و پنجره هر دو از شیشه درست شده اند، اما در آینه لایه نازکی از نقره در پشت شیشه قرار گرفته و در آن چیزی غیر از خود شخص دیده نمی شود. وقتی که این دو شیء شیشه ای را با هم مقایسه می کنیم به این نتیجه می رسیم که وقتی شیشه فقیر باشد دیگران را می توان از پشت آن دید و نسبت به آنها احساس محبت کرد اما وقتی از نقره (یعنی غرور) پوشیده می شود تنها خودش را می بیند. انسان در میانسالی صاحب شجاعتی می شود که به کمک آن می تواند آن لایه نقره ای را از جلوی چشمهایش بردارد تا بتواند دیگران را هم ببیند.

همه می ‌دانیم كه روزی بازنشسته خواهیم شد، پس چه بهتر كه از قبل و از زمانی كه مشغول به كار و فعالیت هستیم برای دوران بازنشستگی خود و كسب رضایت در آن دوران برنامه ‌ریزی كنیم. دوران بازنشستگی می ‌تواند دورانی مفید و عالی باشد، فقط اگر كمی به آن فكر كرده و برای آن طرحی داشته باشیم. به عنوان مثال می‌ توانیم از سال ‌ها پیش از بازنشستگی به مواردی فكر كنیم كه می ‌شود در دوران فراغت به آنها پرداخت؛ كارهایی كه در این روزها هیچ وقت فرصتش را نداشته و نداریم. مثل برخی سفرها؛ دیدن نوه‌ای كه سال ‌هاست ندیدیمش تا رسیدگی به باغچه خانه و گلدان ‌ها، نقاشی و ده ‌ها كار دیگر كه همه راه‌ هایی برای پر كردن اوقات بیكاری ما هستند. همچنین می‌ توانیم و باید برای خود سرگرمی ایجاد كنیم، بخصوص سرگرمی‌ هایی كه نیاز به فعالیت شدید نداشته باشند، مانند مطالعه كردن، دیدن فیلم، جمع ‌آوری بعضی از اشیا و داشتن یك كلكسیون كوچك و... حتی می ‌توانیم از این راه منبع درآمدی نیز برای خود ایجاد كنیم مثلاً با خیاطی كردن، آشپزی، آموزش دروس و....

همچنین شركت در فعالیت ‌های اجتماعی نیز می ‌تواند به كمك ما بیاید و تنهایی ما را كم كند.

ما می‌ توانیم در تعاونی‌ های محلی مشغول به كار شویم یا ساعاتی را در یكی از كتابخانه‌ ها فعالیت كنیم. این قبیل امور آنقدر برای سنین سالمندی سودمند هستند كه نباید خود را درگیر مسائلی مانند دستمزد و حقوق آنها كرد.

در اجتماع حضور داشته باشید

از آنجا كه انسان موجودی اجتماعی است، فكر و جسم او با زندگی اجتماعی و بودن در اجتماع به رشد و بلوغ می‌ رسد و تداوم آن باعث زنده ماندن و سلامت روح می‌شود. پس برای داشتن زندگی سالم باید در فعالیت‌ های اجتماعی و گروهی شركت كنیم. افراد مسن نیز برای حفظ سلامت و كیفیت زندگی باید زندگی ای اجتماعی داشته باشند. در این روابط اجتماعی شانس آشنایی با افراد سالمند دیگر را به دست آورده و می ‌توانند گروه‌ هایی با سلیقه یكسان و یا حداقل نزدیك به هم تشكیل دهند. همچنین یكی از مهم ‌ترین فواید این شیوه زندگی این است كه زندگی فعالانه اجتماعی، قوه فیزیكی و ذهنی افراد را به صورت فعال حفظ می ‌كند.

به عبارت دیگر، این نوع زندگی، فرد كهن سال را از بسیاری بیماری‌ های روحی و فراموشی ‌ها مصون داشته و زمینه فعالیت بیشتر و بهتر وی را فراهم می‌ كند.
سالمند

وعده ‌های غذایی مناسبی برای خود انتخاب كنید

داشتن رژیم غذایی متناسب و متعادل برای افراد سالمند بسیار مهم و حیاتی است. چرا كه این شیوه تغذیه، سلامتی را حفظ كرده و مقاومت بدن را در مقابل بیماری‌ ها افزایش می ‌دهد. معمولا بهتر است كه در این سنین از مقدار مناسبی میوه و سبزیجات و گوشت و ماهی كم چرب استفاده شود. همچنین نباید از یاد ببریم كه در سنین پیری، سیستم ایمنی بدن ضعیف می ‌شود پس برای حفظ و پشتیبانی آن باید غذاهایی مقوی (البته با توجه به قدرت دستگاه گوارش هر فرد) مصرف كرد. همچنین شاید مصرف برخی از انواع غذاها كه احتیاج به جویدن دارند در این سال‌ طی ها سخت باشد پس باید مطابق نیازهای بدن برنامه غذایی مناسب تعریف شود. در ضمن با توجه به همان نكته ضعف سیستم ایمنی در كهنسالی، باید سعی كنیم كه غذاهای مانده (بیش از یك روز مانده) را مصرف نكنیم تا مبادا دچار مسمومیت غذایی شویم.

از خانه بیرون بزنید

باید سعی كنیم كه فعالیت خود را خیلی كاهش ندهیم. پیاده روی تمرینی عالی برای بهبود زندگی است. این ورزش آرام و دلپذیر اگر در یك پارك محلی صورت پذیرد كه در هنگام قدم زدن با تماشای گل و گیاه و درختان نیز همراه شود، بسیار ارزشمند است. اگر می‌ توانیم خوب است كه از لوازم ورزشی نصب شده در پارك ‌ها (در حد توان خود) استفاده كنیم. همچنین اگر می‌ خواهیم جایی برویم، بهتر است پیاده‌ روی كنیم؛ یا اگر مسیر طولانی است از وسایل نقلیه عمومی استفاده كرده و مقداری از راه (به عنوان مثال دو ایستگاه اتوبوس) را نیز پیاده طی كنیم. ولی باید بسیار در عبور از عرض خیابان احتیاط كرد و حتماً از خطوط عابر پیاده استفاده كنیم. همچنین می‌ توانیم از فامیل، دوستان و یا آشنایان خود كمك بخواهیم تا در پیاده ‌روی ‌ها ما را همراهی كنند.

تغییرات طبیعی مرتبط با سن را بپذیرید

مانند هر دوره‌ای از عمرمان، در این سن و سال نیز به قطع و یقین، شرایط بدنی ما تغییر می ‌كند. تغییر شرایط ممكن است در هر سنی همراه با مشكلات خاصی باشد ولی طبیعی است. ولی اگر در این شرایط به مشكل خاصی برخوردید (چه در مفاصل، چه در دستگاه گوارش، چه در سیستم تنفس و...) كه فعالیت ‌های شما را كاهش می ‌دهد حتماً با یك متخصص مشورت كنید.

سال ‌های سالمندی شاد و همراه با سلامتی برای شما آرزومندیم.

 
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما