plusresetminus
۰
کد مطلب : ۵۳۴۳
تاریخ انتشارجمعه ۳۰ خرداد ۱۳۹۹ - ۱۸:۳۷
چرا گاهی دنیا دور سرمان می‌چرخد؟
سرگیجه اختلال پزشکی است که علائم و نشانه‎های آن در سالمندان متفاوت است.
سرگیجه می‎تواند در نتیجه بروز مشکل در چشم‎ها، گوش‎ها، غده تیروئید، ریه، مثانه، سیستم اسکلتی عضلانی، مغز و قلب بروز کند.
تشخیص اختلال تعادل دشوار است چرا که عفونت گوش، تغییر فشار خون، مصرف دارو و ... می‎توانند در بروز این مشکل موثر باشند در چنین موقعیتی بهترین راه مراجعه به پزشک متخصص گوش و حلق و بینی است.
شایع‎ترین اختلالات تعادل که می‎توانند عامل بروز سرگیجه باشند عبارتند از:


سرگیجه وضعیتی حمله‌ای خوش‌خیم (BPPV)

عارضه‌ای است که در آن، بیمار پس از حرکت سر یا تغییر سریع وضعیت از سرگیجه‌های کوتاه مدت شکایت می‎کند. علائم سرگیجه وضعیتی حمله‎ای خوش‎خیم، به ‌ویژه هنگام جابجا شدن در خواب یا خم کردن سر به سمت عقب بروز می‎کند. زمان بروز علائم بسیار کوتاه است و معمولا پس از برطرف شدن علائم، فرد می‌تواند فعالیت‌های روزمره‎اش را ادامه دهد.
 
 

آماس گوش درونی (Labyrinthitis)

نوعی اختلال مزمن است که باعث ایجاد ناراحتی و تورم در گوش درونی می‌شود. نام این بیماری از دهلیز مارپیچی‌ شکل گوش درونی گرفته شده ‌است. لابرنتیت می‌تواند عامل بروز عدم تعادل، گیجی، سرگیجه، کاهش شنوایی و سوت کشیدن گوش باشد. علل بروز این بیماری عبارتند از: عفونت ویروسی و باکتریایی، آسیب مغزی، استرس شدید یا حساسیت دارویی
 

بیماری منیر (Meniere’s disease)

شایع‌ترین علت بروز حملات سرگیجه تکرار شونده، وزوز گوش، کاهش شنوایی حسی - عصبی، احساس پری و فشار در گوش است. علائم و نشانه‌های این بیماری حملات سرگیجه همراه با تهوع و استفراغ است.


التهاب عصب تعادلی (Vestibular neuronitis)

در چنین وضعیتی‌ عفونت ویروسی عامل التهاب عصب تعادلی درون گوش و بروز حملات سرگیجه‎ای حاد می‌شود.فیستول پری لنفاوی (Perilymph fistula)

بیماری است که باعث نشت کردن مایعات گوش داخلی به گوش میانی می‎شود. علائم و نشانه‎های این بیماری عبارتند از: دریا‎زدگی، حالت تهوع خفیف و مداوم، سرگیجه، احساس عدم تعادل، کم شنوایی، از دست دادن حافظه و ...
 
برخی از پزشکان معتقدند، تغییر رژیم غذایی، متوقف کردن نوشیدن نوشیدنی‎های حاوی کافئین و الکل، دود نکردن سیگار و مصرف آنتی‎بیوتیک‎ها می‎توانند سرگیجه را درمان کند. 
 

چند یافته ازنتایج مطالعات پژوهشگران دانشگاه آلاباما درباره سرگیجه نشان داده که:
- تقریبا 20 درصد از 65 ساله‌ها از سرگیجه یا ناتوانی در حفظ تعادل شکایت می‎کنند.  
- علائم و نشانه‎های سرگیجه در زنان بیشتر نمایاز مردان است.  
- کمتر از پنج درصد از بیماران از علائم و نشانه‎های ادامه دار سرگیجه شکایت می‎کنند.
- علایم و نشانه‎های بروز سرگیجه گسترده هستند اما نتایج یک مطالعه نشان می‎دهد 14، 35 و 51 درصد سالمندان به ترتیب علائم و نشانه‎های این عارضه را روزانه، هفتگی و ماهانه تجربه می‎کنند.  

 

ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما