plusresetminus
۰
کد مطلب : ۵۳۲۴
در جهان تعداد زیادی کارآفرین است که ایده‌های بزرگ‌شان را در دوران میانسالی و سالمندی به ثمر رسانده‌اند. در این نوشتار به پنج کارآفرین سالمند می پردازیم که ثابت کرده‌اند، موفقیت سن و سال نمی‌شناسد.
تاریخ انتشاردوشنبه ۱۱ فروردين ۱۳۹۹ - ۲۰:۳۲
موفقیت سن و سال نمی‌شناسد
رسانه‌هایی که اخبار استارت آپ‌ها را پوشش می‌دهند به مردم القاء کرده‌اند که بنیانگذران استارت آپ‌ها نوجوانان و جوانان بیست‎ساله هستند. اما بخش دیگری از ماجرا که به ندرت دیده می شود، وجود تعداد زیادی کارآفرین است که ایده‌های بزرگ‌شان را در دوران میانسالی و سالمندی به ثمر رسانده‌اند.
در این نوشتار به پنج کارآفرین سالمند می پردازیم که ثابت کرده‌اند، موفقیت سن و سال نمی‌شناسد.
 

1- لئو گودوین، جیئیکو

GEICO یا شرکت بیمه کارمندان دولت (Government Employee’s Insurance Company) یکی از موفق‌ترین شرکت‌ها در زمینه بیمه خودرو است.
لئو گودودین که در دهه 30 میلادی در شهر سان آنتونیو ایالت تگزاس به عنوان حسابدار مشغول کار بود پی برد صنعت بیمه به تغییرات اساسی نیاز دارد. 
او از خود سوال کرد:«چرا شرکت‌های بیمه خدمات‌شان را به طور مستقیم به مشتری‌ها ارائه نمی‌کنند تا از سرازیر شدن پول به جیب دلال‌ها جلوگیری کنند؟»
لئو 50ساله در سال 1936 شرکت GEICO را در شهر واشنگتن تاسیس و در کنار همسرش شروع به کار کرد.
شرکت GEICO در سال اول فعالیت با استفاده از 122 کارمند سه هزار و 700 بیمه نامه فروخت. امروزه این شرکت با استفاده از 27 هزار کارمند سالانه بیش از 14 میلیون بیمه نامه می‌فروشد.  
 

2-‌هارولد دیوید ساندرز، مرغ سوخاری کنتاکی

کلنل ساندرز کارش را به عنوان تاجر موفق شروع نکرد. او پدرش را در سال‌های نخست زندگی از دست داد و اختلافات زیادی با ناپدری‌اش داشت. به کرات توسط کارفرمایان اخراج شد. حتی یک بار بعد از این که با موکلش در دادگاه مشاجره کرد شغلش را از دست داد. با این وجود، نا امید نشدن، باعث شد موفق شود.
در حالی که در پمپ بنزینی در شهر کوربین ایالت کنتیکات کار می‌کرد طرز تهیه مرغ سوخاری خوشمزه ای را پیدا کرد.
پس از این که پمپ بنزین بر اثر آتش سوزی به خاکستر تبدیل شد، آن را به متل و رستورانی با 140صندلی تبدیل کرد.
در سال 1952، ساندرز 62ساله شعب «مرغ سوخاری کنتاکی» را در نقاط مختلف ایالات متحده افتتاح کرد.
امروزه، شعب کی اف سی در بیش از 118 نقطه جهان مشغول کار هستند.  
 

3- روبرت نویس، اینتل

روبرت نویس پس از دریافت مدرک دکتری فیزیک از دانشگاه ام آی تی به عنوان محقق در انستیتو بکمن استخدام شد.
در سال 1957، او به همراه هفت نفر از همکارانش از انستیتو بکمن خارج شدند و شرکت تولید نیمه‌هادی فیرچالد را تاسیس کردند.
در حالی که روبرت از برخی از موفقیت‌های به دست آمده لذت می‌برد همراه با گوردن مور شرکت فیرچالد را ترک و در 41 سالگی شرکت اینتل را تاسیس کرد.
دکتر نویس چشم‌انداز ویژه‌ای برای شرکت تعیین و با کارمندان مثل اعضا خانواده رفتار کرد و با نپذیرفتن حقوق و مزایای هنگفتی که برای مدیر عامل در نظر گرفته شده بود بر ایجاد نوآوری در ساخت ریز پردازنده‌ها نظارت می‌کرد. امروزه شرکت اینتل به یکی از بزرگ‌ترین غول‌های فناوری جهان تبدیل شده است.  
 

4- رید‌ هافمن، لینکدین

«مطمئنا بنیانگذار شرکت لینکدین، یکی از مهم‌ترین شبکه‌های اجتماعی جهان، جوان است.» اگر شما نیز چنین فکر می‌کنید باید نظرتان را عوض کنید. رید ‌هافمن پس از فارغ‌التحصیل شدن از دانشگاه استنفورد تلاش کرد کاری که دوست دارد را انجام دهد؛ اما اول باید راه و رسم تاسیس و اداره کردن شرکت را می‌آموخت.
پس از بررسی و مطالعه فراوان، شبکه‌ اجتماعی‌ " Socialnet " را پس از تبلیغات فراوان در روزنامه‌ها و شبکه‌های تلویزیونی افتتاح کرد.
شکست این پروژه باعث شد رید در شرکت پی بال مشغول به کار شود.‌ هافمن مجددا در 40 سالگی شرکت پی بال را ترک و شبکه اجتماعی لینکدین را تاسیس کرد. در سالروز تولد 47 سالگی بنیانگذار لینکدین، تعداد اعضای این شبکه اجتماعی به یک میلیارد نفر رسید.
 

5- والی بلوم، Denali Flavors

 
اکثریت قریب به اتفاق طرفداران شرکت Denali Flavors که بستنی‌های خوش طعم تهیه می‌کند با زندگی والی بلوم، بنیانگذار این شرکت آشنا نیستند.
والی بلوم شغل موفق دو دهه ای داشت که مجبور شد به دلیل تصمیم کارفرمایش آن را از دست بدهد و به شهری دیگر نقل مکان کند.  ‌والی در سال 1995در نیمه دهه پنجم عمرش، شرکت تولید بستنی‌اش را تاسیس کرد. در زمانی که خیلی ها بازنشسته می‌شوند و فکر می‌کنند زمان کار کردنشان به اتمام رسیده است.
حالا شرکت بستنی‌سازی Denali Flavors در هفتادمین سالگرد تولد والی بلوم سالانه 700 میلیون دلار از طریق فروش بستنی و شعب درآمد دارد.    
 

ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما