plusresetminus
۰
کد مطلب : ۶۰۷۴
تحقیقات تازه اطلاعات بیشتری درباره پتانسیل نوشیدنی ‌های رژیمی ارائه می دهند، یعنی نوشیدنی ‌های شیرین با افزودن شکر مصنوعی که به سلامت قلبی و عروقی، آسیب می رساند.
تاریخ انتشاردوشنبه ۱۱ اسفند ۱۳۹۹ - ۱۱:۴۱
خطر سکته مغزی بعد از یائسگی
خطر سکته مغزی بعد از یائسگی
به گزارش شادمان، مطالعه‌ای که بر روی ده ‌ها هزار زن و پس از یائسگی، به مدت بیش از ۱۰ سال صورت گرفت، مصرف زیاد نوشیدنی ‌های رژیمی را با خطر فزاینده سکته مغزی، بیماری ‌های قلبی، مرگ و میر مرتبط دانست که در ادامه به بررسی این موضوع می پردازیم.

ارتباط بین نوشیدنی های رژیمی و سکته مغزی، قوی ترین ضربه ای است که از مسدود شدن عروق خونی  و به طور خاص از رگ ‌های خونی کوچکتر، ناشی می شود. مجله Stroke در حال حاضر مقاله ‌ای در مورد این آنالیز را منتشر کرده ‌است که نویسنده اصلی دکتر یاسمین موساوار رحمانی، استادیار بخش اپیدمیولوژی و بهداشت عمومی در دانشکده پزشکی آلبرت انیشتین در برانکس نیویورک است. دکتر موساوار رحمانی و تیم او به این نکته اشاره می کنند که یافته‌ ها نشان می دهند نوشیدنی‌ های رژیمی به قلب و سیستم گردش خون آسیب نمی رساند. این به این دلیل است که مطالعه یک مطالعه تجربی است و آمار مصرف نوشیدنی های رژیمی  از خود گزارش حاصل شده ‌است. با این حال، راشل کیو جانسون، که ریاست هیات مدیره مشاوره علمی انجمن قلب آمریکا ( AHA ) را بر عهده دارد درباره نوشیدنی های رژیم غذایی و سلامت قلب می گوید که این مطالعه شواهدی را نشان می دهد که محدود کردن استفاده از نوشیدنی ‌های رژیمی، مهم‌ ترین کاری است که برای سلامتی خود انجام می دهید.

کارشناسان اظهار می کنند تا زمانی که شواهد کافی در رابطه با این که چه کسی ممکن است از مصرف نوشیدنی ‌های رژیمی بهره‌مند شود، به دست بیاید، باید بر مصرف آب آشامیدنی به عنوان یک نوشیدنی بدون کالری، تاکید کنید.

نوشیدنی های رژیمی و خطرات قلبی عروقی

داده های این مطالعه از یک گروه قومی متنوع و متشکل از 81714 زن یائسه به دست آمده است. این زنان بین 50 تا 79 سال سن داشتند و در طول سال های 1993 تا 1998 ثبت ‌نام کرده بودند. سپس این مطالعه، سلامت آنها را با ارزیابی ‌های منظم و به طور میانگین ۱۱.۹ سال دنبال کرد. در مرحله ارزیابی ۳ ساله، زنان به سوالاتی در مورد اینکه در سه ماه گذشته چه مقدار نوشیدنی رژیمی را مصرف کرده بودند، پاسخ دادند. محققان، هر نوع نوشیدنی کم کالری، نوشابه و نوشیدنی ‌های میوه‌ ای که با شکر مصنوعی شیرین شده اند را نوشیدنی رژیمی تعریف می کنند. آنها از زنان نخواسته بودند که نوشیدنی های حاوی شیرین‌ کننده ‌های مصنوعی را مشخص کنند. پس از تجزیه و تحلیل داده ‌ها، آنها عوامل دیگری که باعث بروز سکته مغزی می شوند را حذف کردند، از جمله  سن، سیگار کشیدن و فشار خون بالا.

محققان دریافتند که در مقایسه با مصرف کمتر از یک نوشیدنی رژیمی در هفته یا مصرف نکردن آنها و مصرف کردن دو یا بیشتر این نوشیدنی ها در روز با موارد زیر مرتبط است:

• 23 درصد افزایش خطر سکته مغزی
• 31 درصد ریسک بالای سکته مغزی که منجر به لخته شدن خون می شود
• 29 درصد ریسک ابتلا به بیماری ‌های قلبی، مانند حمله قلبی کشنده یا غیر کشنده
• 16 درصد افزایش خطر مرگ به هر دلیلی

آنها همچنین نشان دادند که مصرف زیاد نوشیدنی ‌های رژیمی در بین زنانی که سابقه بیماری قلبی یا دیابت ندارند، با خطر بیش از دو برابر افزایش سکته مغزی ناشی از انسداد شریان ‌های کوچک در مغز مرتبط است. زنان مبتلا به چاقی پس از یائسگی، که هر روز دو یا چند نوشیدنی رژیمی را مصرف می کنند، دو برابر بیشتر در معرض خطر سکته مغزی نسبت به کسانی هستند که کمتر از یک نوشیدنی را در هفته، می نوشند. استفاده طولانی ‌مدت از نوشیدنی ‌های رژیمی را محدود کنید

از آنجا که آنها این مطالعه را محدود به دوران پس از یائسگی نکرده اند، محققان نمی توانند بگویند که آیا این مورد برای مردان یا برای زنان قبل از یائسگی، صادق خواهد بود یا خیر. در حال حاضر، برای تعیین این موضوع به مطالعات بیشتری نیاز است. همچنین، چون داده ‌ها تعیین نکردند که زنان از کدام شیرین کننده های مصنوعی، مصرف کرده‌اند، محققان می گویند که دانشمندان نمی توانند ضرر داشتن یا بی ضرر بودن آن را تشخیص دهند. تحقیقات ما و سایر مطالعات مشاهده شده نشان داده اند که نوشیدنی های حاوی شیرین کننده های مصنوعی، ممکن است بی ضرر نباشد و مصرف زیاد آنها با خطر بالایی از سکته مغزی و بیماری قلبی همراه است.

در حالی که انجمن قلب آمریکا توصیه می کند که مردم، نوشیدن آب را به عنوان یک نوشیدنی غیر کالری ترجیح دهند، اما تایید می کنند که نوشیدنی ‌های رژیمی ممکن است به افراد کمک کنند تا از مصرف نوشیدنی ‌هایی که با شکر شیرین شده اند، پرهیز کنند. با این حال، دکتر جانسون هشدار می دهد، از آنجایی که داده‌ های بالینی بلند مدتی در مورد اثرات نوشیدنی ‌های شیرین کم کالری و سلامت قلبی عروقی، در دسترس قرار ندارند و با توجه به فقدان ارزش غذایی، محدود کردن استفاده طولانی مدت از آنها، عاقلانه است.
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما