plusresetminus
۰
کد مطلب : ۵۷۴۴
فعالیت های منظم ورزشی اثرات مثبت بر شادی زنان یائسه داشته است.
تاریخ انتشارجمعه ۹ آبان ۱۳۹۹ - ۱۲:۰۴
تأثیر ورزش بر شاددی زنان یائسه
تأثیر ورزش بر شاددی زنان یائسه
به گزارش خبرنگار شادمان؛ روانشناسی مثبت گرا حیطه جدید در حوزه علوم روانشناختی است که به پرداختن به آسیب‌ها یا اختلالات روانی، به استعدادها توانایی ها و مهارت ها به طور کلی ابعاد مثبت وجود آدمی نظر دارد.

در این میان شادی و چگونه شاد زیستن مفهوم بنیادی این رویکرد محسوب می‌شود.

ورزش 

یافته های تحقیقی نشان داد فعالیت های منظم ورزشی،  اثرات مثبت بر شادی زنان یائسه داشته است با توجه به نتایج این مطالعه و پژوهش های مشابه مشخص می‌شود که فعالیت‌های ورزشی از منابع عمده ی  شادی محسوب می شود این فعالیت ها متاثر از علایق ویژه هستند که شرکت در آنها جنبه شخصی و تحت کنترل فرد دارد.
بنابراین با وجود فشارهای جسمی که در طی فعالیت به افراد وارد می شود با لذت همراه اند.

در مطالعه‌ای که روی زنان میانسال شرکت کننده در یک برنامه پیاده روی منظم  انجام شده است نشان می دهد که فعالیت بدنی منظم با انجام پیاده روی بر ارتقای سطح کیفیت زندگی زنان موثر است و بر این اساس طراحی و اجرای برنامه هایی در جهت تشویق زنان برای انجام پیاده‌روی هدفمند و منظم پیشنهاد می شود.

با توجه به یافته‌های این تحقیق و سایر مطالعات و افزایش جمعیت سالمند در کشور و مشکلات جسمی و روحی موجود در بین آنان به ویژه زنان یائسه استفاده از فعالیت‌های ورزشی مبتنی بر اصول علمی که با کمترین امکانات نیز قابل انجام است به عنوان ابزاری مناسب جهت ارتقاء سلامتی این قشر جامعه توصیه می شود در این میان به نظر می‌رسد جهت تجویز یک برنامه ورزشی موثر برای این گروه از جامعه، باید برنامه هایی که ترکیبی از فعالیت های هوازی ( برای سود جستن از فواید قلبی-عروقی اینگونه تمرینات )  و تمرینات قدرتی جهت افزایش توانایی دستگاه اسکلتی عضلانی بهره جست.

 نتایج این تحقیق در قالب مقاله پژوهشی با عنوان « اثر ورزش و فعاليت بدنی بر ميزان شادی زنان يائسه » و به قلم محسن ثالثی و بهرام جوکار به انتشار رسیده است.
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما