plusresetminus
۰
کد مطلب : ۴۶۹۸
ویتامین ب12 ، ماده مغذی است که وجودش فعالیت طبیعی گلبول‌های قرمز خون، سیستم اعصاب مرکزی و سنتز دی ان ای را تضمین می‌کند.
تاریخ انتشاردوشنبه ۱ مهر ۱۳۹۸ - ۲۱:۵۷
همه چیز درباره ویتامین ب 12 مورد نیاز بدن سالمندان

اهمیت ویتامین ب12 در تغذیه سالمندان

ویتامین ب12 ، ماده مغذی است که وجودش فعالیت طبیعی گلبول‌های قرمز خون، سیستم اعصاب مرکزی و سنتز دی ان ای را تضمین می‌کند. این ویتامین در تعداد زیادی از مواد غذایی به صورت طبیعی وجود دارد. برخی از تولید کنندگان نیز محصولات-شان را با افزودن این ویتامین غنی می‌کنند. افراد با شروع دوران سالمندی ممکن است به مقادیر بیشتری از این نوع ویتامین نیاز داشته باشید. پزشک تان ممکن است توصیه کند مقادیر بیشتری از مواد مغذی را به رژیم غذایی تان بیفزایید تا کمبود ویتامین‌ها و مواد معدنی بروز نکند. کمبود بدن کودکان و بزرگسالان معمولا ویتامین ب12 مورد نیازش را از طریق مواد غذایی دریافت می‌کند. با این وجود، سالمندان به کمبود ویتامین ب12 حساس هستند، چون بدن شان به سختی این ویتامین را جذب می‌کند.
این مشکل در سالمندانی که از کم خونی مزمن یا گاستریت آتروفیک ( التهاب مزمن غشای مخاطی معده ) رنج می‌برند بروز می‌کند. علایم و نشانه‌های کمبود ویتامین ب12 عبارتند از: یبوست، کاهش وزن و اشتها، افسردگی و اختلال حافظه توصیه‌ها به گفته متخصصان انستیتو تغذیه آمریکا، سالمندان روزانه به 2.4 میکرو گرم ویتامین ب 12 نیاز دارند.
اگر بیمار هستید، باید درباره میزان ویتامین ب12 مورد نیاز بدن تان با پزشک مشورت کنید. پژوهشگران دانشگاه ممفیس نیز به سالمندان توصیه کرده اند تا از محصولات غذایی غنی شده استفاده کنند تا نیاز بدن شان به این ویتامین تامین شود.
برخی از پزشکان به سالمندان توصیه می‌کنند روزانه 100 تا 400 میکرو گرم مکمل ویتامین ب12 بخورند. منابع ویتامین ب 12 تخم مرغ، گوشت قرمز، مرغ و ماهی سرشار از این نوع ویتامی‌هستند. برخی از گونه‌های متفاوت صدف نیز حاوی ویتامین ب 12 هستند. هر 93 گرم ماهی سالمون پخته شده حاوی 4.9 میکرو گرم ویتامین ب 12 است. محصولات لبنی - شیر، ماست، پنیر و ... - نیز سرشار از این ویتامین و پروتئین هستند. افرادی که گوشت نمی‌خورند، ویتامین ب 12 مورد نیاز بدن شان را از طریق محصولات غذایی غنی شده تامین می‌کنند. غلات صبحانه غنی شده حاوی 0.6 میکرو گرم ویتامین ب 12 است. توجه پیش از مصرف مکمل ویتامین‌ها با پزشک تان مشورت کنید. دانشمندان مدرسه پزشکی دانشگاه فیلادلفیا به سالمندان توصیه می‌کنند از رژیم غذایی سرشار از ویتامین ب12  - گوشت قرمز، ماهی، مرغ، لبنیات، حبوبات، میوه، سبزیجات برگ سبز، برنج قهوه ای، نان کامل و ... - پیروی کنند. نوشیدن روزانه هشت تا 10 لیوان آب نیز برای پیشگیری از کم آبی ضروری است.

حسین صرافی

https://www.livestrong.com/article/380263-recommended-dosage-of-vitamin-b12-for-seniors/
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما